Cestovatelské přednášky: Athény, Grónsko, Gruzie, Albánie


14.2.2018 17:00 - 9.5.2018 19:00
Cestovatelské přednášky: Athény, Grónsko, Gruzie, Albánie
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Zveme vás na cestovatelské přednášky!

ATHÉNY | 14. 2. 17.00
Český sochař, grafik, architekt, spisovatel, novinář, pedagog a fotograf Evžen Jecho slovem a obrazem představí zajímavá místa z historie, ale také současnosti hlavního města Řecka.

GRÓNSKO NENÍ JEN LED | 14. 3. 17.00
RNDr. Vladimír Lemberk z Východočeského muzea v Pardubicích představí největší ostrov na Zemi, jenž je místem pro svobodné putování v naprosto čisté přírodě, kde lze bez obav pít vodu z řek i jezer a jíst severské bobule. S batohem na zádech prostřednictvím přednášky ujdeme 200 kilometrů od mořského pobřeží až na kontinentální ledovec. Čekají na nás stáda pižmoňů, praskající led, obtížné brody řek, ale i kýčovitě barevná podzimní tundra. Nahlédneme, jak žijí Inuité v 21. století. S domorodými Eskymáky vyrazíme na lov tuleňů a sobů a přijmeme pozvání do jejich stanu i do domu.

NA KOLE DO HOR A ZAPADLÝCH KOUTŮ GRUZIE | 4. 4. 17.00
Šumperský cestovatel Radomír Čížek odletěl v červenci 2017 na měsíční výpravu na kole po Gruzii. Cílem jeho cesty, jejíž první část absolvoval spolu s parťákem Danem, a během níž našlapal cca 2300 km, bylo zdolat její nejvyšší horská sedla, a nahlédnout do každodenního života obyčejných lidí žijících v nejodlehlejších oblastech této překrásné země, kam vedou pouze špatné a ještě horší cesty. Během svého putování projížděl pod zasněženými pětitisícovkami, vyprahlými kaňony, pustou stepí, rozlehlými náhorními plošinami a desítkami malebných vesniček, kde se mnohdy zastavil čas před sto lety. Každý den přitom potkával desítky milých a pohostinných lidí, kteří se s ním dávali do řeči, dělili o jídlo, zvali k sobě domů, a neustále dokazovali, že ani v prostých životních podmínkách není důvod ztrácet úsměv na tváři. Vyprávět však nebude pouze o krásách přírody a zajímavých setkáních, ale také o tom, jak snadno a rychle se může životní výprava změnit v noční můru a o tom, že i sebelepší plán trasy je k ničemu, když vám cestu neustále kříží nepřízeň osudu.

PĚTKRÁT DO ALBÁNIE ANEB SLASTI A STRASTI PŘI VÝZKUMECH BALKÁNSKÉ PŘÍRODY | 9. 5. 17.00
Z pohledu přírodovědců se i v Evropě stále nacházejí místa, která nejsou dostatečně probádaná. Někdejší paranoidní totalitní režim, který panoval v Albánii, na dlouhá léta zemi hermeticky izoloval od okolního světa. Po jeho svržení nastalo poněkud chaotické období, ale první odvážlivci, kteří tuto oblast navštívili, přinášeli svědectví o nádherné divoké přírodě a báječných lidech. Společnost ZOOGEOS Bohemia naplánovala pětiletý projekt, během kterého zorganizovala v letech 2012 až 2017 sérii výprav, jejichž cílem bylo provádět zoologické průzkumy především v Albánii, ale rovněž i v některých sousedních zemích. Expedic se účastnil i zoolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně RNDr. Dušan Trávníček. Do své prezentace se pokusil vybrat ty nejlepší fotky z několika tisícovek snímků, jež pořídil během těchto cest. Představena budou nejrůznější pohoří, řeky a jezera, slaniska i mořské pobřeží. Přiblížena bude celá řada národních parků, jakož i problematika ochrany přírody. Kromě fascinujících krajinných scenérií bude k vidění spousta unikátních záběrů živočichů a rostlin. Posluchači se dozvědí ledacos o metodách zoologických výzkumů a třeba i něco ze zákulisí vědy. Terénní zoologové rozhodně nejsou žádní suchaři.

2. podlaží budovy 15, sál B
vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma
předplatné cyklu (4 přednášky) 140 Kč, snížené 100 Kč

Předprodej od 1.2.2018 na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU

Podobné události